AKTYWNIE
Idealne warunki terenowe Gór Bystrzyckich i Orlickich sprzyjają uprawianiu turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Można przebierać w trasach rowerowych, szlakach, stokach narciarskich, szusować na nartach biegowych po leśnych duktach i zjeżdzać na sankach po okolicznych górkach. Luz Blues jest też świetną opcją noclegową dla zdobywców szczytów Korony Gór Polskich.
Każdy znajdzie tu dla siebie coś miłego!
Stoki narciarskie
(CZ) Ricky v Orlickych Horach https://skiricky.cz/
Niewielki, ale bardzo urokliwy ośrodek narciarski w Górach Orlickich. Szczerze polecamy!
(PL) Zieleniec https://zieleniec.pl/
Jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Zróżnicowane terenowo 23 km tras narciarskich z najdłuższą trasą o długości 2,8 km.
(PL) Czarna Góra https://czarnagora.pl/
Trasy przygotowane dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych obejmują północno-wschodnie stoki Czarnej Góry (1205 m.n.p.m.) i Żmijowca (1153 m.n.p.m.).
Rowery
Więcej szczegółów i informacji:
https://singletrackglacensis.com/
https://www.singletrackglacensis.eu/
artykuł o Górach Orlickich rowerowo zaprzyjaźnionego BIKE MAGAZYN: https://magazynbike.pl/2023/11/28/gory-orlickie/
Dolina Dzikiej Orlicy ma wiele do zaoferowania miłośnikom jazdy na rowerze zarówno turystycznej jak i profesjonalnej. Wzdłuż granicy wiedzie Euroregionalny Turystyczny Szlak Rowerowy- Liczyrzepa. W Górach Orlickich w wakacje Czesi uruchamiają „cyklobus” – autobus z przyczepką do przewożenia rowerów. Jest też kurs na stronę polską – cyklobus jedzie m.in. przez Zieleniec, Lasówkę i Mostowice. Na ziemi kłodzkiej znajduje się ponad 200 km rozbudowanej sieci tras rowerowych single track glancesis. Najbliższe od nas po polskiej stronie to Międzylesie, Międzygórze, Czarna Góra i Jagodna.
SZLAKI
Czerniec (891 m n.p.m.)
Niemojów – czarny szlak od kościoła w Niemojowie, następnie żółty szlak: 1 h 30 min- 2h /4,6 km
Gniewoszów – niebieski szlak, następnie żółty szlak: 1 h 50 min/ 4,8 km
Odłegłość od nas:
Czerniec (4.5 km)
Trzecia co do wielkości góra w paśmie Gór Bystrzyckich z drewnianą wieżą widokową o wysokości 24 m. Widoki rozpościerają się na Dolinę Dzikiej Orlicy, Góry Bystrzyckie i Masyw Śnieżnika.
Jagodna (977 m n.p.m.)
Spalona- niebieski szlak od schroniska PTTK Jagodna w dwie strony: 2h 30 min / 8,5km
Odłegłość od nas:
Jagodna (14 km)
Prawie najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich, zaraz po sąsiedniej Sasance, zwanej Jagodną Północną. Zaliczana do Korony Gór Polskich- pięczątkę można dostać w schronisku PTTK Jagodna skąd zaczyna się szlak. Obecna wieża widokowa ma 23 m wysokości i można z niej dojrzeć Masyw Śnieżnika i Góry Orlickie.
Śnieżnik (1424 m n.p.m.)
Międzygórze Górne – czerwony szlak do Schroniska na Śnieżniku, następnie zielony szlak na szczyt Śnieżnika: 2h 51 min / 6,5 km / 721 m przewyższenia.
Przełęcz Puchaczówka – czerwony szlak przez Żmijową Polanę do Schroniska na Śnieżniku, następnie zielony szlak na Śnieżnik: 3h 32 min / 9,5 km / 727 m przewyższenia.
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie – żółty szlak przez schronisko na szczyt: 2h 12 min / 4,8 km / 625 m przewyższenia
Przełęcz Płoszczyna – zielony graniczny szlak– 3h 10 min / 8,2 km / 698 m przewyższenia
Odłegłość od nas:
Jagodna (22 km)
Śnieżnik to najwyższy szczyt w Polskiej części Sudetów. Stanowi obszar o bogatej historii i unikalnej przyrodzie. Znajduje się w Śnieżnickim Parku Krajobrazowym, chroniącym różnorodność fauny i flory.
W tym regionie Sudetów, fauna i flora są niezwykle zróżnicowane, uznawane za najbogatsze w całych Sudetach. Na obszarze tym rośnie wiele gatunków roślin, w tym rzadkich i chronionych. Łąki i stoki góry wiosną i latem prezentują kolorowe kwiaty, tworząc malownicze pejzaże.
Szczególnym elementem przyrody Śnieżnika są kozice, górskie zwierzęta, których obecność ograniczona jest tylko do kilku miejsc w Polsce. Śnieżnik, poza Tatrami, jest jedynym obszarem, gdzie można spotkać te sympatyczne zwierzęta.