gosciniec luz blues logo

RUINY ZAMKU SZCZERBA

Zamek Szczerba był jednym z trzech tego typu obiektów na Ziemi Kłodzkiej (pozostałe to Homole i Karpień). Strzegł przejścia granicznego na trakcie Kłodzko – Praga, przebiegającego w pobliżu obecnego Gniewoszowa. Początki budowy zamku okryte są tajemnicą, lecz zakłada się, że istniał on już w okresie sporów Bolesława Chrobrego o Ziemię Kłodzką.

Żywot zamku trwał krótko – zakończył się w 1. połowie XV wieku. Właściciele państewka Śnielinek Głęboszowie byli katolikami. Wiosną 1428 r. zamek stanął na drodze oddziałów husyckich ciągnących na podbój Ziemi Kłodzkiej. Przeważający napastnicy wdarli się do zamku. W jego obronie zginęli prawie wszyscy członkowie rodu Głęboszów. Od tego czasu zamek pozostaje w ruinie, chociaż jeszcze przez długi czas był nominalną stolicą dóbr śnielińskich. Już w XVI wieku okoliczna ludność rozpoczęła wybieranie z ruin kamienia budowlanego, który użyto m.in. do budowy kościoła w Gniewoszowie oraz do budowy browaru w Różance w 1770 r. Wprawdzie zaszkodziło to czytelności zamkowego założenia, to jednak dzięki temu odsłonięto dolne kondygnacje gródka z fragmentami sklepień i schodów.

Ponadto do dzisiaj zachowały się jeszcze spore fragmenty murów obwodowych z resztką baszty, obszerny dziedziniec i sucha fosa. Duże prace archeologiczne prowadzone tu były w latach 1986-91 – odkryto wtedy część mieszkalną i znaczne odcinki murów. Znaleziono ok. 30 tys. zabytkowych elementów – m.in. przedmioty ze szkła i żelaza, ceramikę, naczynia i wiele wyrobów z gliny. Z ruinami zamku wiążą się oczywiście liczne legendy – m.in. o przejściu podziemnym łączącym zamek z pobliską jaskinią Solna Jama i skarbach ukrytych ponoć przez ostatnich właścicieli. Skarby zaś dostaną się temu, kto zmówi w międzyleskim kościele trzy „zdrowaśki” i w drodze powrotnej do zamku nie popełni najmniejszego grzechu. Na razie nikomu się nie udało.