gosciniec luz blues logo

CZECHY

Góry Orlickie w Czechach przyciągają swoim naturalnym pięknem i różnorodnością atrakcji. Liczne szlaki turystyczne umożliwiają odkrywanie malowniczych krajobrazów- zielonych lasów, górskich łąk i krystalicznie czystych strumieni.

Bartošovice v Orlických horách

https://www.bartosovice.eu/

Odległość od nas:
Bartošovice v Orlických horách (0,5 km)

Duża, górska, przygraniczna wieś w Czechach. We wsi można podziwiać charakterystyczne dla regionu budownictwo sudeckie z XIX. Są tu małe wyciągi narciarskie, trasy zjazdowe i biegowe. Niedaleko od Bartosovic znajduje się torfowisko Rezerwat Przyrody Pod Przednim Wierzchołkiem.

Neratov v Orlických horách

https://www.neratov.cz/o-nas/

Odległość od nas:
Neratov v Orlických horách (8,5 km)

Czeska osada położona zaledwie kilkaset metrów od polskiej granicy. Znajduje się tu XVIII-wieczny kościół z imponującym szklanym dachem. Po wyzwoleniu Czechosłowacji wysiedlono stąd sudeckich Niemców i miejscowość całkowicie opustoszała. Dopiero po 1989 roku osiedliły się tu dwie rodziny. Dziś Neratov zamieszkuje ponad 60 osób. W cieplejszych sezonach działa tu mały i urokliwy ogródek z sadzonkami na sprzedaż, a miłośnicy zeskiego piwa mogą zasmakować tu lokalnego browaru Prorok.

Dolní Morava: Skybridge 721 i Skywalk

https://www.dolnimorava.cz/en/about-the-sky-walk

Odległość od nas:
Dolní Morava: Skybridge, Skywalk (34 km)

Skybridge 721 to najdłuższy most wiszący dla pieszych na świecie o długości 721 m na wysokości 95 m nad górską doliną.

Skywalk- Spacer w Chmurach to nietypowa wieża widokowa o wysokości 55 m na zboczu góry Slamnik (1116m n.p.m.). Z samego szczytu rozciągają się widoki na cały Masyw Śnieżnika z malowniczą doliną rzeki Moravy. Przy dobrej pogodzie można dostrzec główne pasmo Jesioników, Suchý vrch i Karkonosze.

Pastviny

Odległość od nas:
Pastviny (15,5 km)

Czeska riviera. Zalew na wschód od Zamberka z miejscami kąpielowymi. Idealne miejsce do schłodzenia się w letnie, upalne dni. Na miejscu są do wypożyczenia kajaki, rowerki wodne, można przyjechać z psami. W niektórych miejscach płatność wyłącznie gotówką, warto pamiętać o zabraniu czeskich koron.

Adršpašské skály

https://www.adrspasskeskaly.cz/pl

Odległość od nas:
Adršpašské skály (80 km)

Skalne miasto położone jest na terenie Narodowego Rezerwatu Przyrody Adršpašskoteplické skály. Zespoły skalnych ścian i turni są jednymi z najbardziej znanych piaskowcowych terenów wspinaczkowych na świecie. Wiele form skalnych posiada własne nazwy:Kochankowie, Głowa cukru, Starosta, Starościna.

Teplické skály

https://www.adrspasskeskaly.cz/pl/kam-v-okoli/vylety/teplicke-skaly

Odległość od nas:
Teplické skály (76,2 km)

Największy tego typu kompleks skalny w Czechach o powierzchni ok. 1800 ha. Wyższe, rozleglejsze i dziksze od Adršpašskich skál, jednocześnie mniej znane i dużo mniej tłumne. Ze względu na znaczną liczbę pionowych i wysokich ścian stanowią ciekawy teren wspinaczkowy.

Praha

https://www.prague.eu/en

Odległość od nas:
Praha (208 km)

Stolica Krecika, smażonego sera i knedlików oraz wybornego czeskiego piwa. Pragi raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Z Lichkova / Mladkova można się od nas szybko i sprawnie przedostać pociągiem na wycieczkę do czeskiej stolicy. Główne i najbardziej znane atrakcje: Most Karola, Stare Miasto, Hradczany, Zlota uliczka, Mala strana.