DOLINA DZIKIEJ ORLICY
Dolina Dzikiej Orlicy, porównywana do dolin alpejskich, uznawana jest za jedną z najpiękniejszych dolin górskich w Polsce. Dolina rozpościera się na długość 25 km oddzielając Góry Bystrzyckie od Gór Orlickich.
W dolinie Dzikiej Orlicy zachowały się liczne ślady dawnych osad i działalności gospodarczej. Ruiny młynów, hut szkła oraz warsztatów przypominają o czasach, gdy te tereny tętniły życiem i były centrum lokalnej działalności rzemieślniczej. W przeszłości rzeka pełniła istotną rolę jako źródło energii dla działających młynów, które przyciągały ludzi i tworzyły gospodarczy puls regionu.
Historia tych miejsc odzwierciedla się w obecnej wyludnionej atmosferze, gdzie opuszczone wioski i osady zanurzają się w nostalgii. Pomimo upływu czasu i zmian w krajobrazie społeczno-ekonomicznym, dolina wciąż fascynuje swoją dziką urodą i unikalnym ekosystemem. Dolina Dzikiej Orlicy jest objęta obszarem Natura 2000, co podkreśla jego znaczenie zarówno historyczne, jak i ekologiczne.
ODLEGŁOŚĆ OD NAS:
- Lesica (5 km)
- Rudawa (10,2 km)
- Mostowice (15,9 km)
- Lasówka (20,5 km)
REZERWAT ZEMSKÁ BRÁNA
Ziemska Brama to poetycko zwany „Bramą do kraju” rezerwat przyrody
Zjawiskowy krajobraz przełomu doliny Dzikiej Orlicy tworzą majestatyczne gnejsowe skały i głazy otaczające brzeg wąskiego koryta rzeki. Wrażenie naturalnej bramy wejściowej dodatkowo podkreśla prosta forma kamiennego mostu. Most został zaprojektowany na początku XX w przez włoskich inżynierów, a wybudowany przez lokalnych robotników. Znakomicie komponuje się z otaczającą go romantyczną przyrodą. Przez Ziemską Bramę przebiega 2,5 km ścieżka dydaktyczna prowadząca przez Skałę Ledricka i Kładkę Przemytników’ (Pašerácka lávka).
Dawniej ze względu na bliskość granicy prusko-austriackiej przez dolinę przebiegał szlak przemytniczy. Regularnie przenoszono tędy austriackie cygara, proch, tytoń jak i towary luksusowe, kawę i cykorię. Pobliska wieś Cihak (cihat-czatować) swoją nazwę zawdzięcza strażnikom granicznym czekającym na przemytników.
Ponadto w I połowie XIX wieku swoją kryjówkę miał tu Ledricek, górski zbójnik. Mieszkał w grocie skalnej na wysokości 40 m na którą wspinał się poprzez wyrastającą ze skały jodłę. Pewnego dnia nieszczęśliwie spadł i zginął u podnóża skały. Jodłę nakazano ściąć, aby nikt więcej nie mógł korzystać z ukrycia.
Przerzucony nad rzeką kamienny most swoją formą nawiązuje do bramy. Wznieśli go włoscy budowniczowie w latach 1900 – 1903; Most został zrekonstruowany w 2004 roku po powodzi.
Niezwykle malowniczy przełom Dzikiej Orlicy rozpoczyna się tuż za mostem. Dawniej wiódł tędy szlak przemytniczy między Czechami ,a Hrabstwem Kłodzkim. Obecnie wiedzie tędy 3 kilometrowa dwukierunkowa ścieżka dydaktyczna „Zemská brána” ,a historię szlaku przywołuje „przemytnicza kładka” znajdująca się około kilometr w dół biegu rzeki. Dodatkowo na trasie znajdują się 23 tablice informacyjne opisujące przyrodę tej części Gór Orlickich.
Urokliwy rezerwat liczy ponad 88 ha i jest największym w Górach Orlickich. Wśród świerków, buków, jodeł i jaworów można usłyszeć i dostrzec tu dzięcioły (dzięcioł czarny, dzięcioł duży) ,a w korycie Orlicy zaobserwować pliszki górskie i zimorodki. Żyją tu dziki, jelenie europejskie, muflony i lisy.