NIEMOJÓW
Niemojów (niem. Marienthall) położony jest w Górach Bystrzyckich w dolinie Dzikiej Orlicy tuż przy granicy z Czechami. Otoczony głównie łąkami i pastwiskami jest idealnym miejscem na ucieczkę z miasta i zrelaksowania się wśród bujnej, dzikiej przyrody. Miejskie latarnie zastępuje tu czyste gwieździste niebo, a szum Dzikiej Orlicy i śpiew ptaków zagłuszają rzadko słyszalny dźwięk aut. Ze względu na swoje położenie stanowi świetną bazę wypadową do czeskich sąsiadów jak i atrakcji po polskiej stronie. Przebiega tędy Droga Śródsudecka, zielony szlak turystyczny oraz Euroregionalny Turystyczny Szlak Rowerowy- Liczyrzepa.
Wieś założył cesarski nadleśniczy Leonhardt von Veldhammer w 1570 r. Krótko po tym powstał renesansowy dwór sołtysów (niem. Freirichterei), którego ruiny zachowały się do dzisiaj i stanowią integralną część historii wsi. Za panowania arystokratycznego austriackiego rodu Althannów ówczesny Niemojów był jedną z największych i prężnie działających wsi w Górach Bystrzyckich z folwarkiem, młynem wodnym i bielnikiem. W 1840 roku nową właścicielką wsi została księżna Marianna Orańska, a miejscowość liczyła 112 gospodarstw. W XIX wieku nastąpił istotny dla Niemojowa rozwój turystyki W 1909 r założono Kłodzki Związek Narciarstwa, a w okolicy powstały liczne stoki narciarskie, trasy biegowe i szlaki turystyczne. Wieś nazywaną‘„Sommerfrische Marienthal” zamieszkiwało ponad 400 mieszkańców.
Do 1939 r istniało przejście graniczne do Czechosłowacji, które miało istotny wpływ na rosnącą popularność turystyczną. Po II wojnie światowej wieś została zasiedlona repatriantami i przez lata stopniowo zaczęła się wyludniać.
Dzisiejszy Niemojów liczy mniej niż 30 mieszkańców. We wsi zachowany został kościół filialny pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryji Panny z 1597 roku z kamiennym portalem, ruiny renesansowego dworu sołtysów oraz młyna wodnego. Ponadto jest tu wiele ruin gospodarstw skrywających w sobie historię i tajemnice wcześniejszych mieszkańców Niemojowa.