POLSKA
Kotlina Kłodzka to malowniczy region w Sudetach, a turystyka piesza w Dolinie Dzikiej Orlicy stanowi doskonałą okazję do odkrywania uroków tej części Polski. Szlaki piesze w okolicy oferują niezapomniane widoki na górzyste krajobrazy i malownicze doliny. Wędrówki wzdłuż Dzikiej Orlicy pozwolą wam na zbliżony kontakt z naturą, ponieważ region ten słynie z zachowanej dzikości oraz bogactwa flory i fauny.
Międzygórze
Niewielka wieś o uroczej drewnianej zabudowie w stylu tyrolskim w Sudetach Wschodnich leżąca u podnóża Śnieżnika. Do najciekawszych budynków Międzygórza należy m.in. drewniano-murowany dom wczasowy Gigant i drewniany kościół z XVIII w.
Odległość od nas:
Międzygórze (21 km)
Warto zobaczyć:
- ogród bajek niewielki ogród z lat 20’ XX w, figurki Pinokia, Kota w butach, Gargamela, Włóczykija i Ducha Gór
- rezerwat wodospad wilczki drugi co do wysokości po polskiej części Sudetów (22 m)
- zapora wodna
- wieża na śnieżniku
- sanktuarium Marii Śnieżnej późnobarokowy kościół z końca XVIII w
- szlak marianny orańskiej https://dolnyslask.travel/szlak-marianny-oranskiej/
- śnieżnicki park krajobrazowy
Solna Jama
Odległość od nas:
Solna Jama (7 km)
Niewielka krasowa jaskinia sudecka na wschodnim zboczu Czerńca. Stanowi jeden z cenniejszych obiektów przyrodniczych Gór Bystrzyckich. W porze zimowej i letnie dni w początkowej części jaskini hibernują nietoperze.
Zamek Szczerba
Odległość od nas:
Zamek Szczerba (7 km)
Jeden z trzech tego typu obiektów na Ziemi Kłodzkiej (Homole, Karpień). Strzegł przejścia granicznego na trakcie Kłodzko- Praga w pobliżu obecnego Gniewoszowa. Obecnie zachowane zostały ruiny zamku. Z zamkiem powiązane są liczne legendy m.in. o przejściu podziemnym łączącym zamek z pobliską jaskinią Solna Jama i skarbach ukrytych przez ostatnich właścicieli. Skarby zaś dostaną się temu, kto zmówi w międzyleskim kościele trzy „zdrowaśki” i w drodze powrotnej do zamku nie popełni najmniejszego grzechu. Na razie nikomu się nie udało.
Międzylesie
Odległość od nas:
Międzylesie (11 km)
Ostatnia stacja kolejowa po polskiej stronie i najbliższe od nas miasteczko. Najcenniejszym obiektem w mieście jest Zamek w Międzylesiu.
Bystrzyca Kłodzka
Odległość od nas:
Bystrzyca Kłodzka (21 km)
Średniowieczne miasto założone na przełomie XIII i XIV w zwane Miastem Królewskim. Do dziś zachowały się mury miejskie z Bramą Wodną oraz Basztą Kłodzką, a także Basztą Rycerską, przerobioną na dzwonnicę. Znajduje się tu Muzeum Filumenistyczne- jedyne w Polsce muzeum poświęcone zbiorom pudełek od zapałek. Klimatyczna sceneria Bystrzycy często wykorzystywana jest w produkcjach filmowych. Kręcono tu sceny do filmu ‘Pokot’ Agnieszki Holland na podstawie powieści Olgi Tokarczuk, ‘Nikt nie woła’ Kazimierza Kutza czy ‘The Partisan’ Jamesa Marquanda.
Miasteczko uzdrowiskowe przyjazne turystom ceniącym sobie aktywny wypoczynek. Dusznicka Arena zachęca do uprawiania biegów, nordic walking, jazdy na rowerze i nartorolkach. Dodatkowo Zieleniec oferuje profesjonalnie wyposażone pole do Disc Golfa. Zwiedzić można zabytkowy rynek z kamieniczkami, Muzeum Papiernictwa, Teatr Zdrojowy im. F. Chopina oraz Pijalnię Wód Mineralnych. Jednym z najbardziej znanych gości przebywających w Dusznikach-Zdroju był Fryderyk Chopin.
Warto zobaczyć:
- Muzeum papiernictwa
- Pijalnia Wód Mineralnych
- Teatr Zdrojowy
- Duszniki Arena
Jedno z najstarszych miast Dolnego Śląska położone nad rzeką Nysą. Zbudowały go trzy narody: Polacy, Czesi i Niemcy, których wpływ kulturowy odczuwalny jest do dziś. Miasto o unikatowym kształcie i charakterze z wspaniałą architekturą i zabytkami.
Warto zobaczyć:
- Twierdza Kłodzko
- Most Św. Jana na Kanale Młynówka
- Trasa upamiętniająca 1000 lat Państwa Polskiego
Szczeliniec Wielki
https://www.pngs.com.pl/pl/turystyka/tur_a.html
Odległość od nas:
Szczeliniec Wielki (46 km)
Najwyższy szczyt Gór Stołowych. Z tarasu widokowego rozpościera się piękny widok na czeską część Gór Stołowych, Broumovske Steny. Przy korzystnych warunkach dostrzec można Karkonosze, Góry Wałbrzyskie oraz Sowie. Wejście prowadzi przez ponad 600 schodów i zajmuje ok. 1h 30m-2 h.
Skalny labirynt w Górach Stołowych. Imponujące formacje skalne tworzące tajemnicze zaułki i wąskie skalne szczeliny. Finezyjne formacje mają swoje nazwy: Skalne Siodło, Wielka Sala czy najsłynniejsza Kurza Stopka. W okresie zimowym można uniknąć tłumów i zwiedzać bezpłatnie na własną odpowiedzialność, szlak może być oblodzony.
Torfowisko pod Zieleńcem
https://zieleniec.pl/artykul/zielenieckie-torfowisko/
Odległość od nas:
Torfowisko pod Zieleńcem (27,7 km)
Unikatowy rezerwat położony w samym sercu Gór Bystrzyckich. Torfowisko obejmuje 270 ha powierzchni i tworzą je dwie misy: Topielisko i Czarne Bagno. Rezerwat przyrody obejmuje Topielisko i fragment Czarnego Bagna. Ze względu na dzikość miejsca i unikalną florę porównywalne jest do tajgi syberyjskiej.
Jaskinia Niedźwiedzia
https://www.jaskinianiedzwiedzia.pl/
Odległość od nas:
Jaskinia Niedźwiedzia (40 km)
Najdłuższa jaskinia Sudetów położona w Masywie Śnieżnika w Górze Stroma (1166 m n.p.m). Posiada bogatą i dobrze zachowaną szatę naciekową, co czyni ją jedną z najpiękniejszych w kraju.