JASKINIE SOLNA JAMA
Solna Jama jest jedną z mniejszych krasowych jaskiń sudeckich. Leży na wysokości ok. 580-590 m n.p.m. na wschodnim zboczu Czerńca, 10 metrów ponad korytem potoku Gołodolnik w wyrobisku starego kamieniołomu marmuru. Marmur ten odznacza się niebieskim i czerwonym żyłkowaniem, ma strukturę ziarnistą i listkowaną, jest zaliczany do najodporniejszych na Ziemi Kłodzkiej.
GŁÓWNE ATRAKCJE TURYSTYCZNE
Legenda mówi, że kiedyś mieszkańcy Różanki ujrzeli niezwykły widok – owce lizały skałę sądząc, że jest na niej sól. I właśnie z tym faktem wiąże się powstanie nazwy jaskini. Istotnie, śnieżnobiała soczewa obok otworu wejściowego, aczkolwiek ostatnio nieco „zaśniedziała”, przypomina trochę solne kryształy. Solna Jama stanowi typowy przykład utworu krasowego. Istnieją dwie hipotezy powstania jaskini. Jedna przypisuje jej powstanie wodom stojącym, druga – bieżącym (płynącym). Naukowcy skłaniają się ku drugiej wersji – kilkadziesiąt metrów na wschód od jaskini znajduje się dość wydajne wywierzysko, prawdopodobnie odwadniające system krasowy Solnej Jamy.
W jaskini jest trochę zdegradowanych naściennych nacieków, chociaż są ślady po istniejących tu kiedyś stalaktytach. Ponadto można zobaczyć ciekawe rury, komin jaskiniowy i żeberka erozyjne. Najnowsze badania pozwalają stwierdzić, że jaskinia ma ok. 50 metrów długości. Dostępne do zwiedzania jest ok. 25 m. Być może przeszukanie górnego poziomu kamieniołomu pozwoliłoby odkryć szczelinę prowadzącą do wyższego poziomu jaskini.
Solna Jama ma jeszcze wiele nieodkrytych tajemnic. We wstępnej części jaskini w porze zimowej i w letni dzień hibernują nietoperze. Solna Jama stanowi jeden z cenniejszych obiektów przyrodniczych na terenie Gór Bystrzyckich i objęta jest ochroną jako pomnik przyrody. Jaskinię można zwiedzić – potrzebna jest latarka.
Zwiedzanie jest całkowicie bezpieczne, chociaż miejscami może być ślisko. Jeszcze w latach 80. XX w. placyk przed wejściem do jaskini pokryty był blokami wapienia (wszak było to dno kamieniołomu). Placyk od dawna jest już wyrównany i aktualnie stoją tam stoliki i ławki dla turystów. Opis jaskini znajdziemy na tablicy informacyjnej.