gosciniec luz blues logo

ZAMEK W MIĘDZYLESIU

Zamek w Międzylesiu znajduje się na Europejskim Szlaku Zamków i Pałaców, który ma skupiać zamki i pałace dolnośląskie, a później zostać rozszerzony na cały kraj i państwa sąsiadujące. Szlak organizuje Dolnośląska Organizacja Turystyczna w ramach projektu CERTESS.

Pierwotny zamek wzniesiono tu na miejscu wcześniejszego grodu w 1370. Był siedzibą rycerskiego rodu Glaubitzów i został zniszczony w czasie wojen husyckich. W latach 1580–1590 rodzina Tschirnhausów na miejscu zamku wzniosła renesansowy dwór, być może przez wykorzystanie fragmentów średniowiecznych, a na pewno przez dołączenie częściowo zachowanej wieży pierwotnego zamku. Do dwóch skrzydeł w latach 1614–1622 dobudowano następne dwa – południowe i wschodnie. W XVII wieku dwukrotnie uszkodzony – najpierw w czasie wojny trzydziestoletniej, później w wyniku pożaru miasta. W latach 1686–1695, już za panowania władających majoratem w Międzylesiu od 1653 Althannów, dwór został powiększony o nową część barokową według projektu włoskiego architekta Jakoba Carovy. Budowlę powiększono o nowe dwa skrzydła i mur, zamykający nowo powstały dziedziniec.

W XIX wieku obiekt odrestaurowano; w 1945 uległ on niewielkiemu zniszczeniu. W 1974 rezydencję ponownie dotknął pożar. Całość założenia składa się z dwóch części: starszej – renesansowej, wielobocznej z wieżą, zgrupowanej wokół małego dziedzińca oraz nowszej z okresu baroku – dwuskrzydłowej, o wnętrzach nakrytych sklepieniami kolebkowymi i ozdobionych dekoracją stiukową. Z epoki renesansu pochodzi również brama wjazdowa z artystycznie wykonanym portalem oraz fragmenty dekoracji sgraffitowej na elewacjach zewnętrznych.

Zapraszamy do zapoznania się z atrakcjami Zamku, które urozmaicą Państwu czas podczas każdej pogody. Kierownictwo obiektu zapewnia, że każdy z Gości znajdzie coś dla siebie:
– Zamkowa zagadka kryminalna
– Zwiedzanie nocne
– Tajemne ścieżki miast – gra miejska
– Escape the Castle – Czarna Wieża i Testament
– Ścieżka edukacyjna
– Łucznictwo
– Bule