POZBĄDŹ SIĘ TROSK I ZWIEDZAJ GÓRY
Okolica Niemojowa to balsam na skołatane wielkomiejskim życiem nerwy.
W czerwcu 2006 r. Niemojów ogłoszony został Europejską Krainą Optymizmu, gdzie każdy przybysz błyskawicznie pozbywa się wszelkich trosk.
GŁÓWNE ATRAKCJE TURYSTYCZNE
Wieś założył w 1570 r. cesarski nadleśniczy Leonhardt von Veldhammer. W latach 1573-1576 powstał tutaj renesansowy dwór sołtysów (niem. Freirichterei), którego schowane w gęstych zaroślach ruiny można oglądać do teraz. W 1651 r. zbudowano tu kuźnicę, do której surowca dostarczały okoliczne złoża hematytu.
Rozwój wsi został wstrzymany na skutek zniszczeń podczas wojny trzydziestoletniej. W 1747 roku miejscowość przeszła w ręce arystokratycznego austriackiego rodu Althannów i wkrótce rozrosła się do rozmiarów jednej z największych w Górach Bystrzyckich. W tym czasie funkcjonowały tu m.in. folwark, młyn wodny i bielnik.
W 1840 roku nową właścicielką wsi stała się księżna Marianna Orańska. Miejscowość liczyła wówczas 112 gospodarstw, a większość mieszkańców trudniła się tkactwem chałupniczym.
Rozwój turystyki w XIX wieku stał się kolejnym impulsem w historii Niemojowa. W 1909 r. założono Kłodzki Związek Narciarstwa, w okolicy powstały stoki narciarskie, trasy biegowe i szlaki turystyczne. Wieś nazywano wtedy „Sommerfrische Marienthal” i zamieszkiwało w niej ponad 400 osób. W połowie XIX w. była to popularna miejscowość turystyczna, a do 1939 r. istniało przejście graniczne do Czechosłowacji.
Po II wojnie światowej wieś zasiedlono repatriantami. Przez następnych 60 lat wieś stopniowo się wyludniała. Trydne warynki klimatyczne znacznie utrudniały pracę rolnikom. Dziś zamieszkanych jest zaledwie kilkanaście domów. Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) wieś liczyła 26 mieszkańców. Stopniowo jednak tereny te ożywiają się turystycznie, we wsi działają już zajazd i gospodarstwa agroturystyczne. Przebiega tędy Droga Śródsudecka, zielony szlak turystyczny oraz międzynarodowa trasa rowerowa ER2.
We wsi znajduje się też wiele zabytków, np: kościół filialny pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryji Panny z 1597 roku z bardzo interesującym kamiennym portalem, ruiny renesansowego dworu sołtysów oraz ruiny młyna wodnego.